Przejdź do zawartości

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Nisku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Królowej Polski
w Nisku
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nisko (Malce)

Adres

ul. Sopocka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Królowej Polski w Nisku

Wezwanie

Matki Bożej Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polskiw Nisku”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polskiw Nisku”
Położenie na mapie powiatu niżańskiego
Mapa konturowa powiatu niżańskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polskiw Nisku”
Położenie na mapie gminy Nisko
Mapa konturowa gminy Nisko, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polskiw Nisku”
Położenie na mapie Niska
Mapa konturowa Niska, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Królowej Polskiw Nisku”
Ziemia50°32′25,9″N 22°06′16,8″E/50,540528 22,104667

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Niskurzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Nisko diecezji sandomierskiej). Znajduje się w Malcach, części miasta Nisko, w województwie podkarpackim.

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1977-1983 według projektu opracowanego przez mgr. inż. Romana Orlewskiego. Projekt malowania świątyni i kaplicy oraz polichromia w świątyni i obrazy na płótnie w kaplicy są dziełem artysty malarza Zbigniewa Gizeli z Krakowa. Wystrój wnętrza został wykonany według projektu architekta wnętrz Macieja Rudnickiego z Krakowa. Uroczyście świątynię poświęcił biskup Ignacy Tokarczuk w dniu 10 kwietnia 1983 roku. Kilka prac renowacyjnych i inwestycyjnych zostało wykonanych po 2002 roku. (m.in. zostało przebudowane prezbiterium, wymieniono okna, odnowiono zabytkowy obraz Matki Bożej). Kościół przylega do poprzedniej, neoromańskiej, ceglanej kaplicy z 1910 roku. Modernistyczna świątynia jest budowlą niesymetryczną. Centralną jego częścią jest wysoka nawa główna z podłużnymi prostokątnymi oknami z jednej strony i poprzecznymi z drugiej, nakryta jednospadowym dachem. Po lewej stronie jest usytuowana niska nawa boczna, po prawej – wspomniana wyżej kaplica. Fronton po lewej stronie przechodzi niejako we wtopioną w fasadę wieżę, skosem dachu wznoszącą się ku frontowi kościoła. Po prawej stronie z tyłu, przy niższym prezbiterium jest podobne do frontonu, ale skierowane w prawą stronę, skośne wzniesienie, podkreślające rzeźbiarski charakter modernistycznej budowli. Analogicznie zresztą za pomocą betonowych imitacji pilastrów i gzymsów została wyrzeźbiona tylna ściana prezbiterium[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Nisko – Malce – MB Królowej Polski. Diecezja sandomierska. [dostęp 2021-04-21].